Raashtram PBF
Wierzenia ras Q163nkp
Raashtram PBF
Wierzenia ras Q163nkp
Witaj mój Panie
Jeśli tylko zapragniesz, świat Raashtram stoi przed Tobą otworem. Może zechcesz zostać mym Władcą? Nie obawiaj się, jeśli władza to nie to czego szukasz, to możesz przewodzić szlacheckiej rodzinie, prowadzić lokalny biznes, albo może... poszukasz miłości? Jeśli to za mało to mój brat próbuje imponować kobietom swymi wyczynami i przygodami, więc możesz jego wysłuchać.
Och... wybacz o Pani
Twa uroda onieśmiela nawet tak dzielnego rycerza, jak ja. Chcesz posłuchać o mych wyczynach? A może sama poszukujesz przygody? Moja siostra opowiada o spokojnym życiu poświęconym rodzinie i pracy, ale dla mnie życie to przygody! Odkrywanie nowych stworzeń, badanie każdego zakamarka Raashtram i świata poza nim! Walka z piratami, potworami i innymi stworami, które zagrażają tym ziemiom! Nie zwlekajmy dłużej, znalazłem już idealne miejsce na naszą wspólną przygodę.
 

Share

Wierzenia ras

Raashtram
RaashtramDusza Świata Raashtram
Liczba postów : 1658
PisanieTemat: Wierzenia ras  Wierzenia ras Empty12.01.19 0:05

[You must be registered and logged in to see this link.]
Wierzenia Asgardu
Domeny bóstw
Auriel, zwany też Auri-El w niektórych pismach, jest bogiem do którego mieszkańcy Asgardu modlą się praktycznie w każdym przypadku. Kojarzy się go często z honorem i zasadami, różnego rodzaju kodeksami i prawem, z walką w słusznej sprawie, tradycją oraz sprawiedliwością. Mimo wszystko jego domena nie jest określona dokładnie w żadnym piśmie czy legendach, jest bardzo szeroko pojęta.
Kynareth, zwana czasem Kyne, to pomocnica Auriela, wciąż jednak będąca boginią. Patronka fauny i flory oraz praw natury, a także nieba.

Obrządki i święta
• Co dwa tygodnie odbywają się zebrania w wielkich świątyniach Auriela. Każdy modli się do niego w swojej sprawie i na temat swych problemów, oprócz tego ma miejsce zbiorowa modlitwa o powodzenie narodu w ważnych politycznych sprawach.
Złote Dni to święta podczas których opowiada się legendy, mające uczyc młodych, zawierają liczne morały dotyczące sprawiedliwości –jednego z ideałów Auriela. Wierzy się, że Auriel nauczył istoty żywe wszystkiego poprzez opowieśc i od tych niepamiętnych czasów dorośli Asgardczycy naśladują go w tym. Dni te dotyczą też pomyślności w jakiejkolwiek formie, nawet udanych plonów (święto jest tuż po żniwach), i samo opowiadanie czy słuchanie historii ma przynieść szczęście w danym roku.
Święto Rzemiosł to dzień wszelkich sztuk –od tych malarstwa, przez rzeźbę i haft po kowalstwo. Polega głównie na targach wyrobów.
• Wszelkie siedziby państwowych instytucji muszą być poświęcone Aurielowi (np. przy przeprowadzce do nowego budynku odbywa się odpowiedni obrzęd).
Święto Nauk obchodzone jest poprzez przypominanie historycznych odkryc, targi ksiąg i map, dyskusje o nowych odkryciach, zabawy dla młodych związane z ciekawostkami naukowymi.
Świętuje się początek każdej pory roku, co związane jest z Kynareth. Szuka się razem oznak początku danej pory, puszcza lampiony w nocne niebo i tańcuje do rana; święta te obchodzą głównie Chimery, tak naprawdę to ta rasa szczególnie czci Kyne, w innych rasach Asgardu bardzo dominuje wiara w Auriela, a jego pomocnica odgrywa mniejszą rolę.
Piękno i przepych


[You must be registered and logged in to see this link.]
Wierzenia Midgardu
Domeny bóstw
Wszystkie bóstwa Midgardu są sobie równe.
Akatosh za domenę ma wojnę, prawo i historię (w znaczeniu pamięci i zapisków). Sprzyja armiom podczas wojny, patronuje wszelkim wojownikom, władcom, obrońcom sprawiedliwości i skrybom oraz osobom studiującym historię.
Zenithar jest bogiem patronem handlu, dyplomacji oraz wszystkich rzemiosł. Prosi się go o pomoc na przykład w każdej sytuacji wymagającej pomocy w układach czy naradach z innymi istotami, biegłości w języku, czy gdy potrzeba inspiracji do stworzenia szczególnie pięknego wyrobu.
Magnus to bóg magii. Na początku świata był Wielkim Architektem –tym, który zaprojektował świat, by później stworzyć go z resztą bóstw. Jednak nie spodobało mu się wykonane dzieło i opuścił świat śmiertelników, lecz wciąż go obserwuje i opiekuje się magami i alchemikami.
Mara jest boginią miłości, ogniska domowego i seksualności. Przed jej ołtarzem bierze się śluby; patronka kochanków.
Mehrunes to jedyny zły bóg religii Midgardu. Robi na złość mieszkańcom tej części świata, i nie tylko. Dręczy ich koszmarami. Sprawia, że mają wielkiego pecha, nic im nie wychodzi, ma miejsce jakiś zły zbieg okoliczności.

Obrządki i święta
Świeto Magnusa to dzień, w którym prawdopodobnie opuścił on świat śmiertelników; odbywają się wielkie konferencje magów dzielących się doświadczeniem, targi alchemików, pokazy sztuk magicznych i eksperymentów alchemicznych. Dyskutuje się też na temat Kryształów, np. wynalazków z nimi związanymi.
Biblioteki i księgarnie często poświęcone są Akatoshowi.
Święto Wiosny podobne jest do świętowania nadejścia danej pory roku u Chimer –są tańce, szukanie oznak wiosny, picie. Dzień ten jest poświęcony Marze, świętuje się płodnośc i odrodzenie flory. Często kończy się na bardzo cenzuralnych „obchodach” święta…
Dni Sztuk poświęcone Zenitharowi odbywają się dwa razy w roku. Odbywają się zawody zarówno w sztuce przemawiania, jak i sztuce wyrabiania różnych rzeczy, rekrutacja do cechów rzemieślniczych i związków handlarzy, a nawet wystawy najpiękniej wykonanych przedmiotów i obrazów. Często towarzyszą temu wszystkiemu pokazy kowalstwa i targi różnego rodzaju.
Święto Męstwa to najbardziej widowiskowy dzień w roku. Zbierają się dwie armie, jedna pod sztandarem Akatosha, druga pod sztandarem Mehrunesa, i odbywają udawaną, lecz widowiskową bitwę. Zdarzają się wypadki, przypisywane oczywiście złej woli Mehrunesa.
Dzień Pamięci obchodzą głównie Mityczni. Polega on na wspominaniu tych bardziej zapomnianych części historii, ponieważ według nauk Akatosha z każdego elementu przeszłości da się czegoś nauczyć.
Wszechstronność i różnorodność


[You must be registered and logged in to see this link.]
Wierzenia Utgardu
Domeny bóstw
Tessarion to bóg żyjący w podwodnym królestwie, patron wód i wszystkiego co w wodach żyje oraz opiekun władców. To nadrzędny bóg religii Utgardu. To on wywołuje sztormy i uspokaja wody, a także opiekuje się okrętami. Modlitwy do niego wznosi się też z prośbą o mądrego władcę.
Caraxes jest bóstwem rzemiosła, dokonań i talentów. Modlą się do niego kowale, budowniczy statków, poszukiwacze przygód, istoty ulepszające swą umiejętnośc w jakimś fachu, kartografowie i odkrywcy. Poświęca mu się budowle tuż po zakończeniu budowy. Brat Meraxesa.
Meraxes za domenę ma siłę, dominację, odwagę i wytrzymałośc fizyczną. Patron strażników i wojowników oraz obrońców. Przypisuje mu się też cierpliwośc jako jedną z domen, gdyż trening czyni mistrza, zwłaszcza jeśli chodzi o władanie bronią. Brat Caraxesa.

Obrządki i święta
Święto Wód to dzień poświęcony Tessarionowi. Podczas niego niemal wyłącznie się pije różne trunki i tańczy; odbywają się rytualne kąpiele w naturalnych zbiornikach wodnych, wiele par wybiera ten dzień na ślub.
Obrządki po wzniesieniu budowli polegają na poświęceniu jej Caraxesowi, by przetrwała wiele lat i nie została zburzona.
Przed treningiem i przed walką odbywa się wielka „msza” i zbiorowe modły wznoszone do Meraxesa, by dał wytrwałośc żołnierzom.
Przy koronacji nowego Władcy odbywają się modły do Tessariona, by rządy nowego króla były mądre i aby Władca cieszył się powodzeniem.
Święto Kowadła i Krwi, zwane też Świętem Dwóch Braci, obchodzone przez Nordów i Orków polega na wielkich targach wyrobów kowali i zbrojmistrzów oraz na pokazach walki. Patronami tego święta są zarówno Caraxes jak i Meraxes, stąd jego druga nazwa.
Dzień Nieznanych Bohaterów to święto mające przypomnieć wszystkim o tym, że w historii istniały istoty mające wpływ na losy świata, lecz historia o nich zapomniała. Podobny do Dnia Pamięci w Midgardzie, obchodzonego przez Mitycznych.
Siła i fach


[You must be registered and logged in to see this link.]
Wierzenia Helu
Domeny bóstw
Bóstwa wyznawane w Hel zamieszkują Amarthos - gigantyczną ognistą górę wznoszącą się w nieznanym miejscu.
Wiedźma to szalona bogini karmiąca się marzeniami i snami istot żywych, jej domeny to cierpienia i wiedza.
Nito jest wędrującym bogiem śmierci, a także tych, co już umarli, oraz wędrówki –i tej oznaczającej podróż, i tej bezcelowej.
Gwyn to waleczny bóg walki, wojny i współpracy oraz szeroko pojętego porządku.
Seath, obserwator i istota nie wahająca się przed ryzykiem, to bóg cyklu dnia i nocy, powodzenia w dążeniu do celu oraz ambicji.

Obrządki i święta
U mieszkańców Hel nie ma wielu świąt - czczą bóstwa na co dzień, czasem krótką modlitwą aby pomogły im coś osiągnąć.
• Istnieją obrządki podczas których składa się Wiedźmie ofiary, by uzyskać wiedzę czy pomysły na jakiś temat.
• Co roku świętuje się Śmierć Nito; wierzy się że on umarł jako pierwszy i wtedy nadeszła śmiertelność innych istot.
Modły do Gwyna i obrządki z nim związane (składanie ofiar i święcenie przy jego ołtarzach broni) odbywają się głównie przy okazji wojny, a wojownicy, strażnicy itd. regularnie się do niego modlą.
Obrządek dla Seatha, podczas którego składa się mu w ofierze przedmioty związane ze swym marzeniem czy ambicją, ma miejsce zazwyczaj gdy ktoś ma zamiar uczynic coś ryzykownego.
Święto Równonocy istnieje u Gargulców i innych stworzeń zależnych od cyklu dnia i nocy; świętuje się głównie moment zupełnej harmonii w cyklu dobowym.
Przemoc i przebiegłość

Wierzenia ras

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Raashtram PBF :: Organizacja :: Spisy i księgi :: Świat-

Forum Raashtram nazwę ma ku czci Flamberga,
jest jednak autorskim dziełem twórców forum.
Zawartość Raashtram należy do twórców i graczy,
z kolei większość grafik, kodów itp. nie jest naszego autorstwa.